Yeni site adresimiz www.filmmodu1.com

IMDB: 6.6

10 1 7 2321

Tür: TV film, Tarih, Dram,

Yapım: 2021

Yönetmen: Bartlett Sher ,

Oyuncular: Ruth Wilson , Andrew Scott , Salim Dau , Waleed Zuaiter , Jeff Wilbusch , Igal Naor , Doval'e Glickman , Rotem Keinan , Itzik Cohen , Tobias Zilliacus ,

Film Özeti: Tony ödüllü tiyatro oyunundan uyarlanan Oslo, gerçek olaylara dayanıyor. 1993 yılında geçen film, Oslo Barış Anlaşmaları dönemine götürüyor. İsrail ve Filistin, Norveç'te tarihte ilk kez yüz yüze görüşüyor. Görüşmelerin, iki ülke arasındaki çatışmaları sonlandırabileceği düşünülüyordu. Ancak tarihte bu durum düşünüldüğü gibi ilerlemedi. İsrail'in hareketleri sonucunda Filistin anlaşmayı feshettiğini duyurdu.

Film hakkında ne düşünüyorsun?

 • Galgenfrist - 2 ay önce
  Ortadoğu’nun yakın tarihine vâkıf değilseniz ya da en azından merakınız yoksa bu film sizi sıkabilir ve pek de bir şey ifade etmeyebilir. Yok, illa ki izlemek istiyorum diyorsanız film hakkında kısa bilgilendirme yapayım:
  Oslo Anlaşması İsrail ile Filistin arasında 1993 senesinde imzalanan bir anlaşmadır. Bu anlaşmayla İsrail Filistin’i tanıdı ve FKÖ (Filistin Kurtuluş Örgütü)’yü Filistin halkının temsilcisi olarak kabul etti. Filistinliler ise İsrail’i bir devlet olarak tanıdı.
  Bu anlaşmayla birlikte Ürdün’den Lübnan’a, Lübnan İç Savaşı dolayısıyla da Tunus’a taşınan FKÖ, Filistin’e geri dönmüştür. Filistin yönetiminin başkenti Batı Şeria’daki Ramallah şehri olmuştur. İsrail’in 1967 Savaşı’nda işgal ettiği topraklardan çekilip İsrail’in düşmanı olduğu taraflarca tanınması olayı ise 242 sayılı BM kararına dayanır. İsrail’in Mısırla imzaladığı Camp David anlaşması da böyledir. Bu Oslo Anlaşması aynı şekilde 242 sayılı BM kararının bir gereğidir.
  Ancak ne var ki, Oslo Anlaşması hem İsrail’deki hem de Filistin’deki aşırılık yanlılarının tepkisini çekmiştir. Bu yüzden İsrail başbakanı İzak Rabin, Kudüs’ü satmakla suçlanıp aşırı sağcı bir Yahudi öğrenci olan Yigal Amir tarafından vurularak öldürülmüştür. Hatta Yaser Arafat bir gün Gazze’yi ziyaret ettiğinde İslami Cihad örgütünün destekçileri tarafından az daha linç edilecekti.
  Oslo Anlaşması’ndan sonra İran destekli Hamas’ın yükselişi ve buna tepki veren İsrail halkının desteğiyle başa gelen Netanyahu’nun partisi Likud, Oslo Anlaşması devam ettirmemiştir ve tam anlamıyla bir barış sağlanamayıp bağımsız bir Filistin devleti kurulamamıştır. Umarız ki Filistin ve İsrail halkı arasında kalıcı bir barış bir gün tesis edilir. Bu yazdıklarımı okuduysanız, filmi izleyebilirsiniz. İyi seyirler diliyorum.

  Bu yorum spoiler içeriyor, yine de okumak istiyorsanız tıklayın.

Ayarlarım
Profil resmini düzenle
Sil
Yükle
Şifreni Güncelle
KaydetÇıkış Yap